Kişiliğe Uygun Hayvan Seçimi

Kişiliğe Uygun Hayvan Seçimi

Psikologlar, insanın kişiliğine uygun hayvan beslemesi gerektiğini belirtiyor. Çekingen tipler için herkesle dostluk kurabilen bir köpek öneriliyor.
Psikolog Saynur Nevres Kaya, insanların kişiliklerine uygun hayvan beslemeleri gerektiğini belirterek, “çok heyecanlı bir tip için akvaryum, çekingen tip için ise herkesle dostluk kurabilen oyuncu bir köpeğin ideal” olduğunu söyledi. Kaya, “sanalpsikolog.com” sitesinde psikolojik sorunları olan insanlara yardımcı olmaya çalışıyor.
Kaya, yabancı bir dergiden çeviri yaparak sitesine taşıdığı “evcil hayvan terapisi” konusunda, uzmanların, çağdaş insanın sıkıntılardan kurtulmak için giderek daha çok sayıda hayvanın dostluğuna sığındıklarını söyledi.
Kaya, kişilerin, yapılarına ve iş hayatlarına göre değişik hayvanları seçebildiklerini dile getirerek, “evcil hayvan psikoterapisi olarak tanınan bu alanda çalışan kişilere göre, evinde hayvan besleyenler daha az hastalığa yakalanıyor ve daha uzun ömürlü yaşıyorlar” dedi.
Özellikle küçük yaştaki çocukların hayvanlarla iletişiminin gerek sorumluluk almalarında gerekse hayvan sevgisinin yerleşmesinde ve geliştirilmesinde etkili olduğunu kaydeden Kaya, yabancı bir dergiden alıntı yaptığı, “evcil hayvan terapisinde”önerilen hayvanlar ve kişilikleri şöyle sıraladı:
-Çok heyecanlı tip: Böyle kişilerin basit de olsa bir akvaryuma gereksinimleri var. Akvaryumun tansiyon üzerinde düşürücü etkisi olduğu A.Katcher tarafından öne sürülmüş.
-Çekingen tip: Bu kişiye herkesle dostluk kurabilen oyuncu bir köpek ideal.
-Melankolik bir tip: Neşeli, sempatik bir Couker köpek iyi bir dosttur.
-Uykusuzluk çeken tip: Uyku ilacı almaktansa, huzurlu ve uykucu bir kedi, seyredene de uyku verir.
-Stresli tip: Kertenkele, kaplumbağa ve küçük sürüngenler, yavaş ve kibar hareketleri ile sahiplerini rahatlatırlar.
-Saldırgan tip: Küçük boylardaki köpekler, bu tip sahiplerine koruma duygusu aşılarlar ve onları huylarından vazgeçirebilirler.
-Tembel tip: Papağan ve diğer kuşlar. Bu insanlara iş yaratır, onlara hareket sağlar. Çünkü kuşların kafesleri temizlenmeli, yem verilmeli ve eğitilmelidirler.
-Geveze tip: Bu kişilere her türlü hayvan uyar. Yeterki onu dinlesin.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir