Motorlu Araçlar Sınıfta Kaldı!

Türkiye genelinde 77 ilde 183 istasyonda araçlara fenni muayene hizmeti veren TÜVTURK’un bugüne kadar muayeneden geçirdiği 1 milyon 493 bin 513 araçtan sadece 103 bin 693’ünün eksik ya da kusurunun olmadığı belirlendi.

TÜVTURK yetkililerinden alınan bilgiye göre, uluslararası standartlarda hizmet veren istasyonlarda, bugüne kadar 1 milyon 493 bin 513 araç kontrolden geçirildi.

Kontroller sırasında, 882 bin 622 araç ile farlardaki ayarsızlık en yaygın kusur olarak göze çarptı. Bunu, 361 bin 684 araçta tespit edilen motor yağ kaçağı ile 230 bin 837 araçta belirlenen şanzıman yağ kaçağı ve 176 bin 516 araçta üçgen ikaz reflektörünün bulunmaması izledi.

İlk yardım çantasının bulundurulmaması veya içindekilerin eksik olması, araç üzerindeki şasi numarasıyla ruhsattaki şasi numarasının uyuşmaması, minibüs ve otobüslerde acil çıkış yerlerinin belirtilmemiş olması, acil çıkış çekiçlerinin olmaması, ikaz ışıklarının kısmen ya da tamamen çalışmaması, lastik hasarları gibi kusurlar da trafikteki araçlarda en sık rastlanan eksiklik veya kusur olduğu tespit edildi.

Aracını fenni muayeneye götürecek kişilerin öncelikli olarak, ruhsat, fenni muayene izin belgesi, trafik sigortası, gaz sızdırmazlık raporu gibi gerekli belgeler ile araçlarda bulunması gereken ekipmanları tamamlamaları gerekiyor.

Ayrıca, TÜVTURK’un ”www.turktuv.com” internet sitesinde yer alan ”Ön muayene ile zaman kazanın” formundaki kontrolleri yapmaları da sürücülerin işini kolaylaştırabiliyor.

admin Yazar